logo
Legimus intellegam ea est, tamquam appellantur nec ei. Dicant perfecto deserunt quo id, ea etiam impetus pri. Mel ne vidit laboramus definiebas, quo esse aeterno

Harcerze posługują się wieloma nazwami, które dla osób z poza środowiska są kompletnie niezrozumiałe. Dlatego, żeby ułatwić naszą współpracę przedstawię parę zwrotów i przetłumaczę je z harcerskiego na polski 🙂

BIWAK – krótki, najczęściej 3-dniowy wyjazd na weekend. Podczas biwaku nocujemy głównie w szkołach. Bierzemy udział w grach terenowych oraz wspólnych zabawach i śpiewankach. Wszystkie zajęcia są przygotowywane przez instruktorów (wychowawców) i kadrę ZHP. Obiad i ciepła herbata są zawsze zapewnione, jednak jedzenie na śniadania i kolacje zabieramy ze sobą. Dla niektórych okazuje się to być wielkim przeżyciem, kiedy trzeba samemu przygotować sobie kanapki 🙂

DRUŻYNOWY – szef drużyny harcerskiej, który organizuje pracę drużyny w ciągu roku. To on przygotowuje zbiórki, w których biorą udział Państwa dzieci. Towarzyszy im również podczas wyjazdów jako opiekun. To z nim należy się kontaktować we wszystkich sprawach.

HARCÓWKA – miejsce, w króeym regularnie odbywają się zbiórki. Nasze pomieszczenie mieści się w nowej świetlicy na ul. Sportowej 13, tuż przy boisku.

HUFIEC – zrzesza szczepy i drużyny najczęściej na pozimie miasta. Na jego czele stoi Komendant Hufca. Należymy do Hufca ZHP Gdańsk-Śródmieście

KOMENDANT – osoba stojąca na czele szczepu, hufca czy chorągwii. Zarządza działaniem podrzędnych mu jednostek. Każdy drużynowy podlega komendantowi.

OBÓZ – harcerska akcja letnia (HAL), wyjazd na dwa tygodnie w okresie wakacyjnym. Obozy organizowane są w stanicach harcerskich. Śpimy pod namiotami wojskowymi typu 10, NS czy Aladyn. W cenie obozu zapewnione jest pełne wyżywienie (4 posiłki dziennie) przygotowywane codziennie na miejscu w kuchni polowej. Wszystkie zajęcia są organizowane przez kadrę ZHP, czyli m.in.: drużynowych, z którymi Państwa dzieci mają kontakt w ciągu całego roku. Za bezpieczeństwo odpowiadają przeszkoleni i doświadczeni instruktorzy ZHP (wychowawcy).

PRZYBOCZNY – prawa ręka drużynowego, pomaga mu w jego obowiązkach i ma wpływ na powadzenie drużyny, zasiada w Radzie Drużyny. Jest od niego młodszy i uczy się prowadzenia drużyny. Stanowi łącznik między harcerzami i drużynowym, jest ich harcerskim starszym bratem lub siostrą.

PRZYRZECZENIE HARCERSKIE – Kiedy osoba z zaangażowaniem uczestniczy w życiu drużyny, ma mundur i jeździ na biwaki może złożyć Przyrzeczenie Harcerskie. Jest to moment przełomowy i bardzo ważny dla każdego harcerza. Drużynowy pyta się go, czy jest gotowy stać się harcerzem. Jeśli otrzyma odpowiedź twierdzącą następuje uroczysty moment złażenia przyrzeczenia:

Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu.”

Na pamiątkę tego wydarzenia przypina się na mundurze Krzyż Harcerski – najważniejsze odznaczenie dla harcerza.

RAJD – krótki, najczęściej 3-dniowy wyjazd na weekend. Różni się od biwaku tym, że zmienia się miejsce noclegu. Zazwyczaj trzeba nieść swoje plecaki podczas wędrówki, dlatego jest to cięższy wyjazd. Nie jest wskazany dla młodszych dzieci. W razie wątpliwości należy zasięgnąć opinii drużynowego.

SZCZEP – to „związek drużyn” działający na pewnym obszarze, współpracujących ze sobą w celu zapewnienia ciągłości harcerskiego ciągu wychowawczego. Najczęściej szczep organizuje wspólne obozy dla drużyn oraz śródroczne akcje. Na jego czele stoi Komendant Szczepu. Należymy do Szczepu „Bór”.

ZIMOWISKO – Harcerska Akcja Zimowa (HAZ) odbywa się podczas ferii zimowych i jest organizowana przez hufiec. Wygląda podobnie jak HAL, jednak trwa tylko tydzień, a zakwaterowanie jest dostosowane do warunków zimowych. Są to najczęsciej pawilony z pokojami dla uczestników. Drużyna nie musi jechać cała na Zimowisko, można zgłaszać się zindywidualnie.

ZASTĘP – najmniejsza jednostka w drużynie. Drużyna składa się z kilku zastępów. Jest to grupa od kilku do kilkunastu harcerzy działająca wspólnie na zbiórkach w ciągu roku. Często jest po prostu grupą przyjaciół. Zastępy organizują własne zbiórki, z których rozliczają się przed drużynowym. Na jego czele stoi zastepowy.

ZASTĘPOWY – osoba mianowana przez Radę Drużyny pełniąca funkcję lidera grupy harcerzy (ZASTĘPU). Jest osobą wybraną przez i spośród harcerzy. Koordynuje ona pracę zastępu podczas zbiórek.